Çarşamba Güncel

mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir

‘KORONA VİRÜSTE PLAZMA TEDAVİSİ İŞE YARIYOR’

‘KORONA VİRÜSTE PLAZMA TEDAVİSİ İŞE YARIYOR’
08 Nisan 2020 - 18:37

Sağlık Bakanı Dr Fahrettin Koca, “Bir yandan aşı çalışmaları devam ederken, bilim insanlarının diğer umudu iyileşen hastaların kanından üretilen antikor plazma tedavisi. Çin’de yayımlanan bir araştırma plazmayla tedavi edilen 10 corona virüs hastasının iyileştiğini ortaya koydu. Pilot araştırmanın sonuçlarına göre plazma verilen hastalar kısa sürede hastalığı atlattı. Türkiye de corona virüste antikor tedavisi çalışmalarını başlatan ülkeler arasında” dedi.

Koronavirüste aşı çalışmaları devam ederken bilim insanları iyileşen hastaların kanını tedavi için kullanmayı amaçladiklarini duyuran Sağlık Bakanı Dr Fahrettin Koca,Türkiye dahil dünyada birçok ülke corona virüse yakalandıktan sonra hastalığı atlatan kişilerin kanlarından alınan plazmalarla tedavi girişimlerini başlatmış durumda.Cin’de yapılan yeni bir araştırmanın sonuçları plazma tedavisine ilişkin umut verici bulgular ortaya koyddu.PNAS dergisinde yayımlanan pilot çalışmanın makalesinde Çin’de plazmayla tedavi edilen 10 hastanın iyileşme aşamasına geçtiği vurgulandı.

‘YÜZDE 90’NIN ÜSTÜNE ÇIKTIĞI GÖZLEMLENDİ’

Makalenin bulgularına göre tek doz antikor tedavisi uygulanan hastalarda semtomların görülme süresinin azaldıgını anımsatan Sağlık Bakanı Dr Fahrettin Koca, “Oksijen seviyeleri arttı ve enfeksiyondan arınma süreleri de hızlandı. Çalışmaya konu olan katılımcılardan 46 yaşındaki bir erkek hastanın ateş, öksürük, göğüs ağrısı ve nefes darlığı şikayetleriyle hastaneye başvurduğu ardından yoğun bakıma alındığı belirtildi. Kanındaki oksijen seviyesi yüzde 80’lere kadar düşen hastaya 11. günde plazma tedavisi uygulandığı ve iki gün sonra hastanın oksijen seviyesinin yüzde 90’nın üstüne çıktığı gözlemlendi. Normal şartlar altında kandaki oksijen seviyesinin yüzde 95 – 100 arasında olması gerekiyor. Hastanın üç gün içerisinde solunum cihazına ihtiyaç duymayacak seviyeye geldiği belirtildi. Dikkat çeken bir diğer sonuca göre hastaya 12’inci günde yapılan koronavirüs testi negatif sonuç verdi” diye konuştu.

‘İKİNCİ BİR 10’LU GRUP OLUŞTURULDU’

Yine 49 yaşındaki bir kadın hastaya yoğun bakımdaki 10’uncu gününde antikor tedavisi uygulandığını ifade eden Sağlık Bakanı Dr Fahrettin Koca,” İki gün sonra hastanın vücudunun corona virüsten arındığı ve röntgen sonuçlarının akciğerlerde temizlenme gösterdiği not edildi. Araştırmaya konu olan 10 hastanın da aynı hastanenin acil servine başvurduğu ve daha sonra yoğun bakıma alındığı belirtildi. Aynı şekilde aynı hastanede kalan ikinci bir 10’lu grup oluşturuldu. Kontrol grubu olarak, nitelendirilen bu hastalara plazma tedavisi uygulanmadı. Yaş ve cinsiyet bakımından benzerliğin sağlandığı belirtilirken plazma tedavisi uygulanmayan 10 hastadan üçünün öldüğü belirtildi.Plazma tedavisi gören hastalarda ise can kaybı görülmedi. Ancak bir hastanın suratına kızarıklık meydana geldi. Araştırmanın yürütücüsü doktor Kai Duan bu öncü sonuçların daha güvenilir sonuçlar vermesi için geniş gruplar üzerinde yapılan çalışmaya ihtiyaç duyuldu “dedi.

‘TÜRKİYE’DE PLAZMA TEDAVİSİ UYGULAMASI’

Sağlık Bakanı Dr Fahrettin Koca geçtiiğimiz güncellerde koronavirüse karşı başlatılan “immün plazma” tedavisi için ilk gönüllü plazma bağışını, hastalığı yenen Dr. Kürşat Demir yaptı. Türk Kızılay Genel Başkanı Kınık, tedavi için günde 750 bağışçıdan plazma alabilecek kapasitede olduklarını söyledi. Bakan Koca, Amerikan FDA (U.S. Food and Drug Administration) tarafından, “Covid-19 Konvansiyonel Plazma Araştırması – Acil Durum Bildirgesi” ile 24 Mart 2020 tarihinde aynı konuda bir tavsiye kararının da yayımlandığına işaret edilen yazıda şu ifadelere yer verildi:  “Tüm bu gelişmeler göz önüne alındığında, immün plazmaların aktif virüs infeksiyonu nedeniyle hastanede yatan hastalara tedavi amacıyla verilmesinin bilimsel temellerinin oluştuğu görülmektedir. Ülkemizde de etkisini göstermeye başlayan Covid-19 pandemisinde, ihtiyaç duyan hastalara kullanmak üzere immün plazmanın temini ve kullanımı konusunda Bakanlığımızca çalışma başlatılmıştır. Bu çerçevede, Türk Kızılay Bölge Kan Merkezleri (BKM), süreli bölge kan merkezleri (SBKM), bünyesinde Bakanlığımızca ruhsatlandırılmış aferez merkezi bulunan kamu, özel ve vakıf üniversite hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri ile kamu yararı gözeten vakıf hastaneleri Covid-19 enfeksiyonu geçirmiş olan bağışçıdan tanımlanan kriterler çerçevesinde ve bu hastanelerin transfüzyon merkezleri sorumluluğunda (Kan ve Kan Ürünleri Yönetmeliği ilkelerine uygun olarak) immün plazma elde edilmesine yönelik faaliyetleri yürütebilecek.”

‘ANTİKOR TESTLERİDE YAYGINLAŞIYOR’

Henüz bir aşının bulunmadığını da sözlerine ekleyen Sağlık Bakanı Dr Fahrettin Koca,” Hastalığa ilişkin geliştirilen antikor testinin insanların bağışıklığını test ederek işe ve toplumsal hayata daha erken dönebileceği düşünülüyor. İngiltere 3,5 milyon adet antikor testi aldığını duyurmuştu. Hamilelik testi gibi kullanılan antikor testiyle ülkede hastalığı atlatanların hızlıca günlük yaşama kazandırılması hedefleniyordu. Kitler Amazon ve eczaneler yoluyla dağıtılıyor.Test kiti hamilelik testine benzer bir şekilde çalışıyor. Kişi parmağını batırarak bir damla kanını iki tip antikor için analiz ediyor ve sonuç 15 dakika içinde ortaya çıkıyor” dedi.

Gaziantep mutlu son Kütahya mutlu son Elazığ mutlu son Trabzon mutlu son Malatya mutlu son Sivas mutlu son Ordu mutlu son Sakarya mutlu son Aydın mutlu son Kocaeli mutlu son Tekirdağ mutlu son Adana mutlu son Çanakkale mutlu son Kayseri mutlu son Denizli mutlu son Gaziantep mutlu son